سالها قبل شنیده بودم "بالی" دری است بر کرانه دریاها. همین توصیف ساده همیشه در ذهنم مرا به شهری می رساند که تنها و تنها معنی زندگی را در خود نهفته داشت؛ شهری که پر است از لذایذ و خوشی های انسانی و مملوست از طبیعت بکر و زیبا. مخصوصا غروب دلنشین و غلطیدن آفتاب درخشان در میان آبهای دریایی اش. شاید تمام این اوصاف آنوقت ، یک رویایی برایم بیش نبود. نه آن امکانات اقتصادی برایم میسر بود که ازین خوان زمینی بهره ببرم و نه هم شرایط مسافرت کردن را داشتم. بدبختی ما افغانستانیها مخصوصا هم نسلان من این است که شرایط زندگی همیشه برایمان دشوار بوده است. زندگی ما فقط نام زندگی برخود نهاده بود و از زندگی ما تنها نفس کشیدن را می شناختیم و بس. اگر احیانا نفس هم می کشیدیم به آرامی نبود. زیرا، نه در وطن بودیم و نه هم مانند بقیه انسانها وطنی داشتیم که از امکانات اش استفاده کنیم. تا چشم باز کردیم در تله بنام زندگی اسیر بودیم و هر روز با کوله بار آوارگی در گوشهء می خزیدیم.
بیاد دارم همین ده سال پیش به اندونزی آمدم و از آنجا شب هنگام در تاریکی شب همرای 91 نفر دیگر سوار قایقی شدم که قرار بود لنگان لنگان خودش را به آبهای آسترالیا برساند. شب دوم از کنار جزیره بالی که در آنسو چراغانش بسان بلوری در درون آبهای نیلگون می درخشید گذشتیم.
هنگام عبور از آبهای بالی آرزو کردم که روزی بتوانم ازین جزیره زیبا و دیدنی دیدن کنم . هنوزدر ذهنم به بالی فکر می کردم که امواج خروشان دریا و طوفان خشمناک اقیانوس صورت وحشتناکش را به ما نشان داد و بدون هیچ مدارا و ترحم کشتی مارا از سوی به سوی می راند. بالی دیگر آن زرق و برق بهشتی اش را برایم نداشت. گرفتار در هیبت خروشان دریا منظره جادویی بالی از خاطرم محو شد.
همین خاطره باعث شد که دیگر از بالی ترسیم دیگری در ذهنم داشته باشم ولی گذر سالیان دراز بالی را دوباره بخواطرم زنده ساخت.
این شد که در تعطیلات سال نو تصمیم گرفتم که برای یکبار هم که شده سفری به بالی داشته باشم تا هم خاطرات تلخ آنشب طوفانی را در ذهنم زنده بسازم و هم از نزدیک ترسیم عینی این جزیره جادویی را لمس کنم.

بالی و گردشگران خارجی:
وقتی پایم به فرودگاه بالی رسید انبوه مسافرانی خارجی را می دیدم که همانند من منتظر تاکسی نشسته بودند تا بعد از ساعتها مسافرت خسته کن بتوانند تن را به آفتاب کنار ساحل بسپارند. مخصوصا این وقت سال که گرمای تابستان و روزهای طولانی کنار ساحل را بسیار دل انگیز تر می سازد.
بالی این روزها بسیار شلوغ است. در هر کوی و برزنش مملوست از گردشگران خارجی که بیشتر شان را آسترالیایی ها تشکیل می دهند.
گردشگری یکی از عمده ترین صنعت جزیره بالی است. گردشگران خارجی هرکدام بدلایلی راهی این جزیره می شوند. امواج خروشان دریا که برای من تداعی گر خاطره بدیست ولی همین امواج هزاران گردشگر را بسوی خود می کشاند.
سواحل زیبا، طبیعت بکر، آتشفشانهای خاموش، معابد دیدنی در گوشه گوشه این جزیره، جاذبه های توریستی اند که برای یک توریست میتواند لذت های بی شماری را به ارمغان آورد.
جدای از گردشکران آسترالیایی، گردشگرانی از کره جنوبی، جاپان، تایوان، سریلانکا و هندوستان هم بوفور دیده میشوند. بالی برای این گردشگران بخواطر جذبه های مذهبی اش می باشد که آنان را بسوی معابد گوناگون اش فرا می خواند.
اما در کنار اینها، بالی برای ما هزاره ها یک نقطه فرار به آسترالیا هم هست. بسیاری از هزاره های که توسط کشتی به آسترالیا رسیده اند یا از بالی یا از چند جزیره همجوارش به آسترالیا مهاجرت کرده اند.
درست هنگام غروب اولین روز اقامتم در بالی که برای تماشای غروب ، کنار ساحل رفته بودم در میان هزاران تماشاگر به چند جوان برخوردم که مثل من بودند. اما آرامش مرا نداشتند. نگران به هرچهره ی خیره می شدند و آشفتگی در سیمای شان هویدا بود.
وقتی کنارم رسیدند، جویای احوال شان شدم و فهمیدم که ماهها اینجا خوابیده اند تا شبی سواری کشتی شوند که آنها را به ساحل آرام آسترالیا برساند. بعضی هایشان می گفتند چند بار سوار کشتی شده اند و هربار بنا بدلایلی ناکام مانده اند. برایشان آرزوی موفقیت کردم.

آمادگی کرسمس و سال نو:
کرسمس و سال نو در راه است. بازارها معمولا پراست از خارجیانی که هم رنگ پوست شان و هم طرز لباس پوشیدن شان با مردم محل متفاوت اند. زبان که دیگر جای خودش را دارد. اما در کنار این تفاوتها، مردم محل با وجود سنتی بودن شان با خواسته های خارجیان خود را انطباق داده اند.
مارکت ها پراست از لباس و کفش و صنایع دستی. فروشندگان با رد شدن هرخارجی یک لبخند متلمقانه می زنند تا شاید بتوانند چیزی بفروشند.
شاید تنهای جای که من دیده ام همین بالی و در مجموع اندونزی است که در فروشگاههایش (حداقل بازار البسه اش) جنس چینی در آن بسیار بندرت دیده میشود. تمام بازارهای بالی مملوست از پوشاک های بسیار خوب و با کیفیت مرغوب اندونزیایی. گرچه قیمت ها برای مردم محل نسبتا بالاست ولی برای خارجیان که کشورشان فقط و فقط از اجناس چینی پرشده است، اجناس اندونزیایی هم ارزان و هم جالب است.
تمام مناطق که معمولا گردشگران به آنجا می روند، پراست از محصولات اندونزیایی. در بیشتر مناطق آمادگیهای ویژه گرفته شده است و بازارها بیحد شلوغ اند. زیرا این وقت سال بقول معروف وقت زوار ریزی است.

سال نو از نظر مردم عادی بالی:
برای مردم بومی بالی فرا رسیدن سال نو میلادی دو معنی دارد. اول اینکه این وقت سال شهرشان پر میشود از گردشگران خارجی. آمدن خارجیان یعنی رونق گرفتن بازار کار بتمام معنی.
فروشندگان، موتروانها، ماساژگرها، رستورانها و صنعت سکس در قدم اول از فرارسیدن سال نو سود می برند. در ثانی، آمدن سال نو یعنی فرارسیدن تعطیلات برای کارگرانی که بسختی روزانه بیش از 14 ساعت کار می کنند. البته سال نو برای همه هم خوشی نیست.
لولو، زن جوانی که در یک رستوران کار می کند علاوه بر لبخند که برای هر مشتری می زند، زیاد هم راضی نیست. زیرا فرارسیدن سال نو برای وی دو برابر شدن شرایط کاری اش می باشد و این باعث میشود تا وی بسختی در هفته بتواند شوهرش را بی بیند.

تقویم ، ساختار مذهبی:
براستی سال نومیلادی برای مردم بومی بالی چه اهمیتی دارد؟ اندونزی یکی از پر جمعیت ترین کشور مسلمان بحساب می آید. در کنار جمعیت مسلمان این کشور، عیسویان و هندو هم کم نیستند. گفته میشود 90 در صد جمعیت چند میلیونی بالی را هندوها تشکیل می دهند.
اندونزی تاریخ و تقویم دیگری منحصر بخودش را ندارد. ازین رو، سال نو و تقویم میلادی بخواطر پیشینه مستعمره بودنش معیار تعطیلات و سال نو این کشور می باشد. هرچند این کشور پرجمعیت ترین کشور مسلمان است ولی تغییرات سالیانه و شمارش ماههایش همگی از روی جنتری عیسوی رقم می خورد.

باشگاههای شبانه بالی:
جاذبه های بالی تنها مربوط به گشت و گذار های روزانه محدود نمی گردد. شبهای بالی گفتنی های دیگری دارد. چند نقطه از بالی که معمولا بار و باشگاههای شبانه در آن قرار دارند در طول روز آرام تر می باشند. این باشگاهها و کلوپ های شبانه طبق معمول با آرام شدن بازارها یعنی نیمه های شب به رونق می افتند.
گروه گروه از گردشگران خارجی و زنان بالی ازین باشگاه به آن کلوپ و از آن کلوپ به آن یکی دیگر تا آوایل صبح مشغول میخوارگی و چانه زنی های خصوصی اند. بعد از انفجار باشگاه ساری در سال 2002 که منجر به کشته شدن 202 نفر گردید مردان بالی بحز آنهاییکه حق ورود با باشگاهها را دارند نمیتوانند وارد باشگاههای شبانه شوند. اکثر جوانان بالی مجبورند در بیرون باشگاهها فقط ورود و خروج زنان و گردشگران خارجی را تماشا کنند؛ سهم دیگری نصیب شان نمیشود.
با توجه به اینکه اندونزی در کل کشور مسلمان شناخته میشود و بالی هم شهر هندوهای بسیار مذهبی و جامعه بسته شمرده میشود ولی خارجیان به تمام معنی آزادی دارند، چه در طرز لباس پوشیدن و چه در معاشرت شان.
گفته میشود که بالی بعد از انفجار باشگاه ساری سالهای دشواری را سپری کرده است و نا امن بودن بالی بخواطر افراط گرایی های مذهبی مسلمانها که بخش بسیار ناچیز جمعیت بالی را تشکیل می دهند از نظر اقتصادی لطماتی زیادی خورده است ولی بخواطر ترکیب قومی این جزیره ، خارجیان کم کم دوباره اعتماد بنفس شان را باز می یابند که تعطیلات شان را به این جزیره بگذرانند.
هرچند این جنب و جوش هنوز با سالهای طلایی بالی فاصله زیادی دارد اما شکیبایی مردم بالی و پذیرایی شان از خارجیان باعث شده است تا بالی بار دیگر مورد توجه و علاقه ی گردشگران خارجی قرار بگیرد.

سواحل زیبا و نظاره غروب:
بالی جزیره ایست با ظرفیت های گردشگری شبانه روزی. در طول روز، گردشگران برای سایر دیدنی های اطراف و حومه های بالی از شهر بیرون می روند. با نزدیک شدن غروب ، سواحل زیبا فراخوان گردشگران اند تا ساعاتی را محو تماشای غروب و تفریح شوند.
اکثر سواحل بالی بویژه ساحل کوته تا پاسی از شب مملو از گردشگران و مردمان محلی اند که دمی در کنار زمزمه های دلنواز دریا به آسایش می دهند تا خستگی های روزانه شان را بکناری نهاده باشند.
پاسی از شب نوبت باشگاهها و و کلوپ های شبانه فرا می رسد و این روال تا صبحدم ادامه می یابد.

آنچه از بالی دیدم با آن تصویر قدیمی که در ذهنم داشتم بسیار نزدیک بود. بالی براستی جزیره ایست رویایی که ارزش گشت و گذار را دارد.

Views: 1223

Reply to This

Replies to This Discussion

سلام بتو چه عزیز

خیلی عالی نوشته اید و عکس های واقعاً جالبی را نیز تهیه کرده اید. اگر بپرسیم که در این شهر زیبا دیگر چه کارها کردی، حتماً خواهی گفت: بتو چه! خوب.... بمن چه! هیچ که نگویی هم، کم و بیش می دانیم که خوب جای بوده و از نعمت های این خوان زمین بهره زیاد برده ای...هاهاها

موفق باشید و پیروز
حبیب

RSS

مشارکت

Ad

MIGRANTES

Photos

• Add Photos
  • View All

Latest News

Currency Converter

Advertisement